Kategoriler

Son Yazılar

Altcoin Nedir ?
Kripto Para

Altcoin Nedir ? 

Altcoin Nedir? Altcoin, Bitcoin‘den sonra ortaya çıkan veya piyasaya sürülen kripto paralara verilen genel bir terimdir. Terim, “alternatif coin” kelimesinin kısaltılmasından meydana gelir.

Ethereum, Litecoin, Ripple, Dash veya diğer herhangi bir Bitcoin olmayan kripto para birimi altcoin kategorisine girer. Bildiğiniz gibi ilk kripto para Bitcoin’di. Başarısı, şu anda sayısı 5000 çeşide ulaşan diğer dijital madeni paraların yolunu açtı.

Dolayısıyla kendinize “Neden başka kripto paralara ihtiyacımız var?” diye soruyor olabilirsiniz. Cevap basit: Genellikle bir altcoin, Bitcoin’in daha iyi veya farklı bir versiyonunu oluşturmaya çalışır.

Her altcoin, diğerlerinden daha iyi yaptığı “benzersiz işlevselliğe” sahip olduğunu iddia eder. Örneğin Litecoin, işlemleri Bitcoin’den çok daha hızlı teyit eden bir kripto paradır. Dash ve Monero, anonimlik yönüne odaklanan altcoin’lerdir. Bu, işlemleri neredeyse izlenemez hale getirir.

Altcoin’ler, çıkarıldıkları şekilde Bitcoin’den de farklılık gösterebilir. Örneğin, Bitcoin madenciliği algoritmasına SHA-256 adı verilir. Litecoin’in madencilik algoritmasına Scrypt denir. Farklı madencilik algoritmalarının çalışması için farklı donanım türleri gerekir.

Altcoin’lerin avantajları

Altcoin nedir sorusunu yanıtladıktan sonra da Altcoin’lerin avantajlarına değinelim. Çoğu altcoin ortak olumlu özelliklere sahiptir:

 • Kullanımlarında konfor ve kullanılabilirlik.
 • Yüksek likidite.
 • Yüksek düzeyde kullanıcı ve işlem gizliliği.
 • Ucuz madencilik ekipmanları.
 • Bitcoin’den daha yüksek bir işlem hızı.
 • Finansal araçlara istikrarlı erişim.
 • Madenciliğin hızlandırılması için algoritmalarda ve program kodunda değişiklikler.
 • Tekelin yokluğu.

Altcoin’lerin dezavantajları

Bir dizi bariz avantaja rağmen, altcoinlerin birtakım dezavantajları da bulunur. Her belirli kriptonun kendine özgü eksiklikleri vardır, ancak bilmeniz gereken bir dizi ortak dezavantaj vardır.

 • Güçlü dalgalanmalar: Trader’lar ve yatırımcılar genellikle kripto piyasasından gelen haberlere, politik açıklamalara ve önemli ticari kararlara aniden tepki verirler. Keskin fiyat hareketleri, blok zinciri endüstrisinde önemsiz ancak fiyatlarda değişime neden oluyor. Bunun genellikle Bitcoin oranları ve başlıca alternatif para birimleri (altcoin’ler) üzerindeki etkisi fazla değildir, ancak genç para birimlerinin değerini, bazen önemli ölçüde ve hatta ölümcül şekilde etkileyebilir.
 • Yüksek güven kaybı riski: Potansiyel altcoin oranı, yatırımcıların ilgisine bağlıdır. Ancak küçük bir hata payı bile istikrarsız yatırımcıların paniğe kapılmaları için yeterlidir; çok ümit verici bir altcoin çok fazla değer kaybedebilir, hatta varlığı sona bile erebilir.

İlk altcoin: Namecoin (NMC)

Bitcoin’in büyük başarısı ve programın kodunun açık erişimde yayınlanmış olması, diğer dijital para birimlerinin oluşturulmasını etkiledi. Ve bu, 2011’de yeni bir kripto para tanıtılmasına neden oldu.

Bu ilk altcoin Namecoin (NMC) idi.

İlgili İçerikler:

 • Airdrop nedir : Kripto para dünyasında “airdrop”, kripto para birimlerinin mevcut sahiplerine yeni üretilen kripto paraların ödüllendirme maksadıyla belirli bir oranda dağıtılmasıdır. Devamını oku 🔎
 • Akıllı sözleşme (smart contract) nedir? : Akıllı sözleşme ya da smart contract, alıcı ve satıcı arasındaki sözleşmenin doğrudan kod satırlarına yazılmasıyla işleyen bir tür sözleşmedir. Devamını oku 🔎

Related posts

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *