Kategoriler

Son Yazılar

AML Nedir ?
Stack of bitcoin in hands of thief wearing gloves
Kripto Para

AML Nedir ? 

Kara para aklamanın önlenmesi (Anti Money Laundering ya da AML), suçluların yasadışı yollardan elde edilen fonları meşru gelir olarak gizlemesini önlemeye yönelik bir dizi yasa, düzenleme ve prosedürü ifade eder.

Kara para aklama karşıtı yasalar göreceli olarak sınırlı sayıda işlem ve cezai davranışı kapsamak ile birlikte, bunların sonuçları geniş kapsamlıdır.

AML düzenlemeleri, kredi veren veya müşterilerin mevduat hesabı açmasına izin veren bankaların ve diğer finansal kurumların kara para aklamaya yardımcı olmadıklarından emin olmak içindir.

Kara para aklama ile mücadele yasaları ve yönetmelikleri, piyasa manipülasyonu, yasadışı mal ticareti, kamu fonlarının bozulması ve vergi kaçakçılığı gibi suç faaliyetlerini; bu suçları gizlemek için kullanılan yöntemleri ve bunlardan elde edilen parayı hedeflemektedir.

Suçlular genellikle uyuşturucu kaçakçılığı gibi eylemler yoluyla yasadışı yollardan elde ettikleri parayı “aklamak” için çabalarlar. En yaygın tekniklerden biri, parayı, suç örgütünün veya konfederasyonlarının sahip olduğu meşru, nakit tabanlı bir iş aracılığıyla yürütmektir.

Kara para aklayanlar, şüphe uyandırmaması veya diğer nakit enstrümanları satın almak için kullanılması muhtemel daha küçük artışlarla nakit yatırabilirler. Ya da büyük komisyonlar karşılığında kuralları görmezden gelmek isteyen sahtekâr brokerleri kullanarak para yatırırlar. Bunlara karşın, AML tutma dönemi mevduatın en az beş işlem günü boyunca bir hesapta kalmasını gerektiren bir kural çerçevesine alınmıştur. Bu elde tutma süresi kara para aklama ile mücadele ve risk yönetimine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

İlgili İçerikler:

  • Airdrop nedir : Kripto para dünyasında “airdrop”, kripto para birimlerinin mevcut sahiplerine yeni üretilen kripto paraların ödüllendirme maksadıyla belirli bir oranda dağıtılmasıdır. Devamını oku 🔎
  • Akıllı sözleşme (smart contract) nedir? : Akıllı sözleşme ya da smart contract, alıcı ve satıcı arasındaki sözleşmenin doğrudan kod satırlarına yazılmasıyla işleyen bir tür sözleşmedir. Devamını oku 🔎
  • Altcoin nedir? : Yaygın inanışın aksine, “altcoin” bir kripto para biriminin adı değildir. Aksine, “altcoin” terimi Bitcoin’e alternatif herhangi bir kripto para birimini ifade etmek için kullanılır. Devamını oku 🔎

Related posts

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *