Haber Bültenine Abone Ol

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trend Haberler

BLOG YAZISI

Domain ve Hosting Nedir ? Ne Amaçla Kullanılır ?
Domain nedir , alan adı nedir , hosting nedir , sunucu nedir , alan adı hangi amaçla kullanılır
NEDİR ?

Domain ve Hosting Nedir ? Ne Amaçla Kullanılır ? 

Bir web sitesi işletmenizin internete ki evidir. Potansiyel müşterilerin gelip işletmenizin sunduğu ürün veya hizmetler hakkında bilgi edinebilecekleri yerdir. Gerçek dünyada bir pastane açmaya karar verdiğinizi varsayalım ama önce bir yer ayarlamanız gerekir değilmi ee web sitesi de bundan farklı değildir. Ancak insanların alışveriş yaptığı bir caddede dükkan kiralamak yerine bir sunucuda alan kiralarsın. Bunu otomatik olarak gerçekleştiren bir sürü hizmet var ancak işin arka planı ile ilgili fikir sahibi olmanız için kısa bilgiler verelim.

SUNUCU NEDİR ?

Sunucu dediğimiz şey internete bağlı bir bilgisayardır. Web sitenizin parçalarını kod , resimler video klipler ve sitenizi oluşturan diğer herşey.Depolanmasını veya  barınmasını sağlayan bir yazılım içerir. Sunucu olarak adlandırılmasının nedeni bir kullanıcı web sitenizdeki bir sayfayı görüntülemek istediğinde doğru içeriği sunmasıdır. Sizin için bir sunucuda alan kiralayıp web sitenizi barındıracak birçok şirket veya hizmet mevcut. Tıpkı gerçek dünyadaki mağazanın kirasını öder gibi barındırma ücreti ödersiniz. Böylede bir sunucuyu çalıştırmanın teknik yönlerini üslenme işini onlara bırakırsınız.

Dünya’daki her sunucunun kendine ait bir adresi vardır. Buna internet protokolünün kısatlması olan ip adresi adı verilir bu konuda bilmeniz gereken tek şey ip adresinizi internete bağlı tüm cihazların sonucu ile bağlantı kurmasını ve bulmasını sağlayan uzun bir rakam dizisi olduğu neyseki cihazların birbirine ne dediğini anlamamıza ihtiyacımız yok. Bu sayısal ip adresinin yerine kullanacaksınız daha güzel bir ad seçmeniz yeterli. Bu da bizi dersimizin ikinci kısmı olan web adresi veya alan adına getiriyor.

ALAN ADI NEDİR ?

Gerçek dünyada insanlar pastanemizi kapının üzerindeki tabela sayesinde bulur internette ise alan adı potansiyel müşterilerinizin sizi bulmasını sağlar. Alan adı herhangi bir web sitesine gitmek için tarayıcı penceresinde yazdığımız şeydir. Örneğin www.byblogri.com veya www.firmaismi.com.tr şimdi biraz bunun ayrıntılarına bakalım. Aslında www. dan sonraki herşey alan adıdır ve insanların web sitenizi bulmasını sağlayan bölüm olduğu için alan adı çok önemli. Bu adresi arayan tablet, telefon veya bilgisayar gibi herhangi bir cihaz sunucu ile iletişim kurar ardından sunucu o cihaza web sitenizi göstermesi için gerekli olan tüm parçaları örneğin resimler ve kodlar göndererek cihazı kullanan kişinin sayfaları görüntüleyebilmesini sağlar. Bir kullanıcı web adresinizi tarayıcısına yazdığında ne olduğunu temel düzeyde görelim. 

Önce tarayıcı içeriğin hangi sunucuda olduğunu saptar ve o sunucuya gider ardından tarayıcı şunu söyler ;

  • Selam bu web sayfasını bir kullanıcıya göstermek için ihtiyacım olan tüm unsurları bana verir misin ?
  • sana 5 resim 2 komut dosyası ve birkaç dosya daha gönderiyorum.

Tarayıcı tüm parçaları birleştirir ve kullanıcı web sayfanızı düzgün bir şekilde biçimlendirilmiş halde gör sunucu ve tarayıcının aralarında ingilizce veya türkçe yerine karmaşık bitler veya baytlarla konuşması dışında olup bitenler aşağı yukarı bundan ibaret.

ÖZETLEYECEK OLURSAK

işletmeniz için bir web sitesi oluşturmaya karar vermek tüm bunların nasıl bir arada işlediğini anlamakla başlar. Sunucu sitenizi barındır ve alan adı kullanıcıların sitenizi bulmasını sağlar.

Related posts

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *