E-Ticaret Yazılımları

Günümüzde kadar gelmiş olan tüm ticaret alışkanlıkları, internetin yaygınlaşması ile köklerinden değişti. Ticaret bölgesel olarak değil, küresel olarak yapılmaya başlandı. Günümüzde herhangi bir işletmenin bile bir internet sitesi var. Yeni bir işletme kurarken temel şartlar arasında internet sitesi kurma zorunluluğu ekleniyor. Artık ticaret online ortamda e-ticaret ile gerçekleşiyor. Saniyeler içinde alışveriş yapılabiliyor. Yeni nesil ticaret yapmak isteyen herkes, ticaretin daha az masraflı ama daha fazla rekabet içinde gerçekleştiğinin farkında. İşte bu ortamda ticaret yapmak için birçok alternatif var. E-ticaret yapmak için başlangıçta seçmeniz gereken iki ihtimal var,  ilk ihtimal bu işe başlamak için daha zor ama daha kazançlı bir yöntem olan kendi e-ticaret sitenizi kurma yöntemidir. Diğer ihtimal ise daha kolay olan hazırda bulunan bir e-ticaret sitesine kayıt olarak e-ticaret yapmaktır.

E-Ticaret Sitesine Kayıt Olmak

Eğer e-ticaret yapmak istiyorsanız, zaten hazırda popüler olarak kullanılan ve milyonlarca kullanıcıya sahip olduğu için e-ticaret yapmak isteyen insanların başlangıç tercileri haline gelen e-ticaret sitelerine kayıt olabilirsiniz. E-ticaret sitesine kayıt olmak demek bir iki yönden iyi, birçok yönden sıkıntılı ve disiplin isteyen bir iştir. Özellikle bir e-ticaret sitesi kurmak ve sitenin gerekli teknik altyapısını yazmak sıkıntılı bir hal alabilir. Bu durumda en mantıklı yöntem bir e-ticaret sitesine kayıt olmaktır. Bu yönü bir avantajdır, çünkü e-ticaret siteleri yüksek güvenlik önlemleri ile çalışır, ayrıca sizin için depo görev görebilir, anlaşmalı olduğu bir kargo firması var ise size kargo yönünden avantaj sağlayabilir, günlük kullanıcı sayısının fazla olması nedeni ile reklam masrafı ortadan kalkar. Ayrıca bu tür sitelerin genellikle mobil uygulamaları bulunur. Tabi mağazanız için daha fazla potansiyel müşteri anlamına gelir. Ama bu tür e-ticaret sitelerinde site algoritmasının kendisi bile e-ticaret yaptığı için bırakın diğer mağazalar ile rekabet etmeyi, e-ticaret platformunun kendisi ile de rekabet etmek zorunda kalırsınız. Ayrıca bazı e-ticaret siteleri, satmak istediğiniz ürünü mağaza sayfanıza yüklediğinizde, yeni yüklediğiniz bu ürünü daha ucuza satan başka bir firma var ise size ceza kesebilir ve mağaza güvenilirlik notunuzu düşürebilir. Yani böyle büyük platformlarda temel kural iyi rekabet edebilmek olduğu için kafanıza göre fiyat belirleme şansınız yoktur. Bu yönleri ile sizi dikkatli ve disiplinli bir şekilde e-ticaret yapmaya iter.

E-Ticaret Sitesi Kurmak

E-ticaret yapmak için en kazançlı, en kaliteli ve en rahat hali kendi kurduğunuz bir e-ticaret sitesi üzerinden e-ticaret yapmak olacaktır. Kendi e-ticaret sitenizi kurmanın iyi yönleri olduğu gibi, eğer işin altından kalkacağınız yeterli teknik bilginiz yoksa işin sizin için aşırı maliyetli olması durumu söz konusu olabilir. Eğer kodlama bilginiz ve yeterli teknik bilginiz varsa, kendinize bir site yazabilir, yazdığınız bu siteye seo programını entegre ederek sitenizin ilgili aramalarda ilk sırada gözükmesini sağlayabilirsiniz. Seo, hazırlamış olduğunuz web siteniz için bir eklenti olarak çalışır. Sitenizde ki içerik  ve başlıkları seo programına tanıtacak olursanız, insanlar bu başlıkları aradığı zaman seo programı en alakalı sonuç olarak ilk sizin sitenizi gösterecektir. Tabi bu size daha fazla tıklanma ve dolayısıyla daha fazla satış yapma imkanı sağlar. Seo sadece e-ticaret siteleri için değil, günümüzde her türlü web sitesi için gerekli olan eklentilerden biridir. Eğer Enstitü gibi nitelikli bir online eğitim programı üzerinden seo eğitimi alacak olursanız, siz de profesyonel bir şekilde web sitenizi konusu ne olursa olsun en alakalı sonuçlara taşıyabilirsiniz. Unutmayın insanlar Google da bir şey ararlar iken genellikle karşılarına ilk gelen siteye tıklarlar. Seo eklentisinin amacı ise insanların arama sonuçlarında ilk sıraya sizi yerleştirmektir.

SEO Eğitimine Kimler Katılmalıdır?

Seo eğitimine şirket çalışanları, web sitesi sahipleri, online ortam üzerinden bireysel olarak çalışanlar, e-ticaret ile uğraşanlar katılmalıdır. Ayrıca bu alana merak salmış her insan seo eğitimine katılabilir. Seo eğitimi almak önemlidir çünkü seo bilmek size yeni iş imkanları aralayabilir. Sadece seo kullanarak diğer işletmelerin web sitelerini üst sıralara taşıyan ve bu çalışma prensibi ile hizmet verip ücret alan şirketler bile var. Yani bu kadar büyük bir iş sektörü haline gelmiş olan seo programının eğitimini almak için bir gereksinime ihtiyaç duymak yerine, özgeçmişimize eklemek için gereklilik olarak görüp bu eğitimi almak daha mantıklı.

Wordpress ile E-Ticaret Sitesi Kurmak 

Bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsunuz, ama siz bir yazılımcı değilsiniz ve site yazmak için gerekli olan dilleri bilmiyorsunuz. İşte böylesi bir durum için en iyi yöntem wordpress olacaktır. Wordpress basit bir şekilde ücretli ve ücretsiz olarak istediğiniz tarzda site kurmanızı sağlar. Kodlama bilmenize gerek yoktur. Siz nasıl bir site kurmak istediğinizi seçersiniz, wordpress altyapısı size en uygun site tarzını seçerek sitenizi oluşturur. İyi bir eğitim ile wordpress üzerinde çok kaliteli siteler yapabilirisiniz. İyi bir site yapabilmek için enstitü üzerinden wordpress eğitimi almanız yeterli olacaktır. Ayrıca aldığınız bu eğitim ile wordpress sertifikası sahibi olabilirsiniz. Wordpress üzerinde e-ticaret siteleri de dahil olmak üzere her türlü siteyi kurabilirsiniz.  İyi bir eğitim ile wordpress üzerinde kuracağınız site, kaliteli ve profesyonel olarak tasarlanmış bir siteden farksız görünür.

E-Ticaret Sitesi Kurmanın Maliyeti Nedir?

Siteyi kime yaptıracağınıza göre değişir. Eğer yazılım dili biliyor iseniz ve site yazarsanız cebinizden çıkacak olan ücret 50TL üzerine çıkmaz. Siteyi yazarsınız, domain ve hosting alırsınız ve işiniz biter. Eğer siteyi başka birine yazdıracak olursanız, yukarıda saydığım maliyetlere ek olarak siteyi yazan kişiye, sitenin profesyonellik derecesine yani işçiliğine göre yüklü bir miktar para ödeyebilirsiniz. Bu ücret 500TL ile 5000TL arası değişiklik gösterebilir. Ama eğer site yazmayı bilmiyorsanız ve düşük bir bütçe ayırabiliyorsanız, en iyi yöntem wordpress olacaktır. Çok makul fiyatlara çok iyi siteler ortaya çıkarabilirsiniz. En az maliyet ile en iyi işi çıkarmak demek kaliteli iş yapmak demektir. Ayrıca kendi hazırladığınız bir siteyi daha sonra geliştirebilirsiniz. Kendi yaptığınız bir sitede değişiklik yapmak sizin için ek bir maliyet olmaktan çıkacaktır. Siteyi sürekli olarak kendi isteklerinize göre güncel tutabilmek, siteyi bir başkasına yazdırıp her seferinde değişiklik yapmak için kapısını çalıp ücret ödemekten daha mantıklı olacaktır.

E-ticaret sitesi nasıl çalışır?

e-ticaret sitesi web tabanlı bir yazılımdır. İnşa edildiği sunucular üzerinde hem alışveriş, hem ödeme yöntemleri, hem kargo hizmetleri ve takibi ve teknik destek sağlamak üzere yapılmış büyük yazılımlardır.

Firmalara ücret ödeyerek kurulan e-ticaret siteleri güvenilir mi?

N11 ve Hepsiburada gibi büyük Türk firmaları bile sitelerini ve teknik altyapılarını yardımcı bir firma ile belli bir ücret karşılığı sağlamıştır. Belli bir ücret karşılığı ile, daha önce büyük ya da küçük işler yapmış bir çok firmaya site yaptırabilirsiniz.

E-ticaret sitesi için seo şart mı?

Sadece e-ticaret sitesi için değil, kurulan her site için en gerekli olan program ve eklenti seo olmalıdır. İster eski olsun, ister yeni kurulmuş olsun seo programı ile sitenizi alakalı kelimeler bazında aramalarda en üst sıraya taşıyabilirsiniz.

e-ticaret, ticaret, seo, wordpress, yazılım, pazarlama, dijital pazarlama,  

Başa dön tuşu