Kategoriler

Son Yazılar

Limit Emri Nedir ?
Kripto Para

Limit Emri Nedir ? 

Limit emri, emir defterine belirli bir fiyat limitiyle verilen emirlere verilen isimdir. Fiyat limiti sizin tarafınızdan belirlenir. Yani bir limit emri verdiğinizde, alım satım işlemi yalnızca piyasa fiyatı sizin fiyat limitinize (ya da daha iyisine) ulaştığında uygulamaya alınır. Bu sayede, limit emirlerini mevcut piyasa fiyatından daha düşük fiyatlara alım ya da daha yüksek fiyatlara satış yapmak için kullanabilirsiniz. Alım satımların mevcut piyasa fiyatından anında gerçekleştirildiği piyasa emirlerinin aksine limit emirleri emir defterine işlenir ve hemen işleme alınmaz, bu da piyasa yapıcı olarak komisyon masrafından tasarruf ettiğiniz anlamına gelir. 

Limit Emri Nasıl kullanılır?

Diyelim ki, şu anda verilen tekliflerden daha yüksek bir fiyata BNB satmak istiyorsunuz. Binance hesabınıza girdikten sonra, istediğiniz BNB piyasasını seçin (ör. BNB/BTC) ve alım satım sayfasına gidin. Daha sonra, limit emri sekmesine gidin, fiyatı ve miktarı belirleyin ve BNB Sat düğmesine basın. İstediğiniz miktarı yüzde düğmelerini tıklayarak da ayarlayabilir ve kolayca bakiyenizin %25, %50, %75 ve %100’üne limitli satış emri koyabilirsiniz. 

Limit Emri nedir?
Limit Emri Nedir

Daha sonra, ekranda bir onaylama mesajı göreceksiniz ve limit emriniz emir defterine küçük sarı bir okla eşliğinde yerleşecek. 

Limit Emri nedir?
Limit Emri nedir?

Sayfayı aşağıya kaydırarak açık emirlerinize göz atabilir ve bunları düzenleyebilirsiniz. Limit emri yalnızca piyasa fiyatı sizin limit fiyatınıza ulaşırsa gerçekleştirilir. Eğer piyasa fiyatı sizin belirlediğiniz fiyata ulaşmazsa, limit emri açık kalmaya devam eder. 

Limit Emri nedir?

Ne zaman kullanmalısınız?

Limit emirlerini, alım ya da satım konusunda acelenizin olmadığı durumlarda kullanmalısınız. Piyasa emirlerinin aksine, limit emirleri hemen uygulamaya alınmaz yani belirlediğiniz fiyata ulaşılana kadar beklemeniz gerekir. Limit emirleri daha iyi alım ve satım fiyatları elde etmenizi sağlar ve genellikle başlıca destek ve direnç seviyelerine yerleştirilir. Buna ek olarak, alım/satım emirlerini birçok küçük limit emrine bölebilir ve bu sayede masraf ortalaması etkisi elde edebilirsiniz. 

Related posts

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *