Kategoriler

Son Yazılar

NETFLİX. MESSİAH DİZİSİ.
Film & Diziler

NETFLİX. MESSİAH DİZİSİ. 

Bildiğimiz üzre çok yakın bir tarihte on bölüm olarak ilk sezonu yayınlanan mesih dizisi. Dizi birçok kesim tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. eleştirenlerin arasında özellikle dikkat çekenler ise katolik kilisesinin tepki göstermesi oldu.

 Hepimiz bir papazın kendi kilisesini tazminat almak için yakma girişiminde bulunduğuna şahit olduk. Daha sonra mesih olduğunu söyleyen biri geldi (insanlar onun mesih olduğunu düşünüyor, film boyunca kimseye ben mesihim demiyor.) 

FİLMİN CAN ALICI NOKTASI

benim için filmin en can alıcı noktası, bir tufan (kasırga) nın ortaya çıkıp temsili olarak ABD nin bir kasabasını yok etmesi ama sadece daha önce papazın yakmaya çalıştığı kilisenin ayakta kalması oldu. Sanırım burada anlatılmak istenen ‘devletleri biz yıkarız, dinleri ona tapınan insanlara bizzat yıktırırız’’ anlamına geliyor.

Ayrıca Mesih ABD tarafından mahkeme huzuruna çıkarılıp ‘’hangi dine mensupsun?’’ sorusu sorulunca, ‘’ben tüm insanlar ile yürürüm’’ diye bir cevap veriyor. Yani filmin bize anlatmak istediği şey artık işin din savaşı boyutunu aşıp, tek bir kimlik altında tüm insanları bir arada yaşatmak manasına gelen tek dünya devleti istemeleri. Bakalım yeni gelen sezonlarda bunu başarabilecekler mi?

FİLME ŞAHSİ PUANIM

Filme şahsi olarak bir puan vermek gerekirse 10/7 diyebilirim. Film basit bir film gibi tasarlanmış duruyor. yani öyle vakit geçirmek için girip izleyecek biri zevk alır mı bilmem. Bu film aşırı subliminal mesaj içeriyor ve asıl anlatılmak istenen bu mesajların altında, onları cidden anlayabilecek verilen mesajı algılayabilecek bir şifreli mesaj şeklinde tasarlanmış. 

Related posts

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *