Kategoriler

Son Yazılar

Yandex Zen Nedir?
Genel

Yandex Zen Nedir? 

Yandex Zen, Yandex arama motorunun kullanıcılarına ilgili haberleri sunduğu bir hizmettir. Haberleri belli bir yayın akışı ile site ziyaretçilerine sunmanın ötesinde, yapay zekâdan da destek alır ve kişinin ilgi alanındaki haberleri belli bir sıralama ile sunar. Yandex de tıpkı Google gibi günümüzde bir arama motorundan ziyade, artık servis sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. Dolayısıyla harita ve navigasyon, çeviri ve e-posta hizmetlerini kullanıcılara sunar. İşte bu hizmetlerden bir diğeri de Yandex Zen diyebiliriz.

Henüz bu servisle ilgili pek bir ek uygulamaya denk gelemiyoruz. Servis hizmetini ana sayfada yer alan arama kutucuğunun altında gerçekleştiriyor. Ellerindeki haberleri bu alana sıralıyorlar ve kutucuklu bir yapıyla kullanıcılara sunuyorlar.

Yandex Zen

Yandex Zen Yayın Akışı Nasıl Oluşuyor?

Yayın akışının oluşma süreci ise oldukça yenilikçi. Yapay zekâ haberleri karşımıza sunarken sadece genel kullanıcıların hareketlerini ve gündemi gözetmiyor. Bunlarla birlikte bizim daha önceden okuduğumuz haberlerle birlikte ilgi alanımızı anlıyor ve sonraki haberleri buna göre sıralıyor. Diğer bir taraftan bu serviste pek sık haber okumuyor olsanız da şirket farklı kaynaklardan bu veriye ulaşıyor. Örneğin Opera tarayıcıların yeni sekme açtığınızda sıraladığı haberler de Yandex Zen servisi tarafından derlenmekte. Kısacası yapay zekâ pek çok kaynaktan bir kullanıcı olarak ilgi alanlarınızı gözeterek buna göre hareket ediyor.

Ayrıca Google News’e göre rekabetin daha kolay sürdürülebilir bir alan olmasından dolayı Web sektöründe içerik üretici olarak rol oynayan insanların da son zamanlarda bu serviste yer almaya çalıştıklarını görebiliyoruz.

Related posts

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *